Karpathos
20. - 28. 10. 2022


Účast: Vašo, Kaman, Ríša, Rora
Vylezené cesty v obtížnosti 5b - 6c

Karpathos, nádherný ostrov východně od Kréty, byl letošním podzimním cílem cestovky Kaman a spol. s.r.o. Letecky z Vídně přes Atény přímo na jih Karpathosu, autem do obce Lefkos na západním pobřeží ostrova, plném rozesetých skalních oblastí, se skvělou partou stejně pošahaných hošanů, no co víc si přát.


Již první večer po dojezdu řešíme spoustu věcí, po výběru první zítřejší oblasti na lezení rozebíráme především politicko-ekonomickou situaci v Evropě a ve světě, vývoj cen a vývoj války, a zapíjíme to gořalkou, vínem i pivem :). Vašo ještě stihne v noci otestovat slanost zdejší vody, my ostatní ale vyměknem.


Adia, náš první crag, nabízí deset různorodých sektorů. Nabíráme první lezecké metry, sházíme první šutry a také absolvujeme první pády s vyrvanými šutry. Vesměs jsou však cesty v pevné kvalitní skále, neolezené, někdy ostré jak břitva.


Adiu navštěvujeme v průběhu pobytu ještě jednou. Na správném konci lana Vašo buší v cestě Michael Angelo 6a+. Najednou kousek pod topem vytrhuje celý talíř, padá, po cestě ho uloží na polici, padá dál a upraví si přitom kalhoty i zadek, viz sexy fotka. Úpravu kalhot vyhodnocujeme jako přílišnou, přesto navrhuji, že mu to Jana určo upraví, ale nápad úpravy nepadá na úrodnou půdu. Vyslechnu si něco o tom, jaký průvěs (ne)mám dávat :), ale po 35metrové aktivní délce lana je tření po ostré skále a mírně klikaté cestě natolik silné, že pád téměř nepocítím. Sedák je téměř ok, zadek pofoukáme a jedeme dál.


Večer dostává Vašo instrukce od Jany, že má kalhoty vyhodit, užít si místní Řekyně, že ať přinese do vztahu nějaké nové prvky, emoce a techniky :-). Koumáme, kde je najít. Paní Anastazia, domácí, velmi milá, no má přes sedmdesát, na skalách nikdo není, tak jedině v hospodě jedna mladší, trochu při těle, by Vaša mohla zaučit. V této hezké rodinné restauraci sestry paní domácí si několikrát pochutnáváme na místních specialitách (jehněčím, kozím atd.) a vychlazeném lahvovém Mythosu.


Navštěvujeme rovněž oblasti na východním pobřeží ostrova, jako je např. Achata, nad velkou kamínkovou pláží. Zde se rovněž po lezení vykoupeme v krásně čistém moři. Na ostrově jsou k výběru jak lehké cesty pro větší děti až po 8áčka. Potenciál pro tvorbu nových cest a objevování nových sektorů je pořád obrovský. Hlavními tvůrci cest jsou Poláci sdružující se kolem Artura Kraszewského a rovněž ve facebookové skupině Karpathos Routesetters (nebo Climbing Karpathos).


V průběhu pobytu spolu s Vašem dáváme rest a vybíháme na největší kopec ostrova Kali Limni (1215 m) tyčící se v pohoří přímo nad Lefkosem. Cestou trochu bloudíme, řecké značení není ideální, a popadané spálené stromy tomu kufrování přidávají. Přesto jsme za tři hodiny na vrcholu s ideálním výhledem na všechny strany. Ríša s Kamanem jedou na jih a navštěvují oblast Finiki, vylezou menší počet cest, zpět něco nakoupí a potkáváme se zcela náhodou... no kde? v hospodě přece, u sestry paní Anastazie. Pozdním odpolednem koupačka v moři, večer opět rozbor politické a ekonomické situace, v noci návrhy na řešení problémů lidstva...


Trochu kultury jest také. Navštevujeme nejsevernější městečko Olympos, s mnoha větrnými mlýny, pár hospůdkami, velmi zajímavé místo. Hovoříme s majitelem restaurace, kde se zastavujeme, o zdejším životě, dávné emigraci místních obyvatel do Ameriky apod. Cesta zpět klikatící se silnicí, pod rozbitými svahy, v nás stále udržuje silné vjemy a emoce.


Cesta zpět domů se trochu protahuje (plánovaně) nočním pobytem na letišti v Aténách, avšak bezdaňová Metaxa čekání na ranní spoj urychluje.


Díky Kamanovi za skvělou organizaci a ostatním za účast na zájezdu, který lze hodnotiti velmi kladně :-)

Aba
rora