Volání prašanu I
Gastein a Tauplitz
16.1. - 19.1.2020

Bedřich "Bedy" Stančík
Radim "Galis" Galgonek
Po powder vánocích strávených v Montafonu jsem se nemohl dočkat dalšího výjezdu. Začátek ledna co do množství sněhu ani předpovědi žádná hitparáda. Tak nebo tak není na co čekat, protože sezóny jsou čím dále kratší. Zlanařím Galise a ve čtvrtek po práci to frčíme směr AT.


Po krátkém prospání klasicky v kufru Octavie se ráno přesouváme ke Gasteinu a šlapeme v Großarltalu na Finsterkopf, 2.152 m.n.m. Sněhu není kupy, ale túrka je to parádní a na sjezd se daří vyďobat pasáže mezi stromky s kvalitním snížkem.


Druhý den volíme túrku z Angertalu směr Türchlwand, 2.577 m.n.m. Dole to vypadá fakt bídně, protože sněhu málo a solidní difúzka. Postupně ale vstupujeme do pásma solidního sněžení, kde už je parádní matroš pěkně nakupený. Sice horší viditelnost, takže vylézáme ke kříži ani nevíme kde, ale dolů je to naprostá lahoda. Perfektní prašánek a super sjezdík. Vymlsáme tu nejkrásnější pasáž, kde ten den krojíme první sjezdové stopy. Úplně natěšení napráskáme pásy zpátky na prkýnka a už si to šlapeme znovu nahoru. Opět stejný kříž a opět stejně luxusní sjezd, takže u auto opět s úsměvem od ucha k uchu.


Dole šňupeme v předpovědi v rámci AT a zjišťujeme, že přes noc hlásí solidní nákyp v Tauplitzu. Tohle nám maximálně vyhovuje, protože se nablížíme domů. Pomocí booking vyhledáme skvělé ubytování na farmě i se saunou.


V Tauplitzu do rána skutečně napadne přes 25 cm nového. Z farmy cesta není prohrnutá a musíme to řešit pořádně pod plynem a v duchu slov Galise: Octavia je první čtyřkolka jenom s předním náhonem. U mýtné brány si to ale nemyslí, takže nahoru jen 4x4 nebo řetězy, takže skončíme ve skibuse.


Každopádně středisko je luxusně vysněžené a daří se rýt a rýt a rýt nahoru a dolů pořád dokola. Po poledni už jsou hlavní freeride tahy poryté, ale podaří se nám najít vzdálenější lesíky, kam se jen tak někdo nepouštěl. V úplném rauši tedy rejeme dále hore dole a kdyby ty vleky v 16:30 nevypnuli, tak tam snad rejeme ještě dneska.
Prostě krása střídala nádheru!
Bedy


Video