Zimák ve Vysokých Tatrách
Chata pri Zelenom plese
28.2.-3.3.2019

Koncem února jsem vyrazil za Richardem a klukama z HO Beskyd (předseda se neúčastnil) na Brnčálku. Beskyďáci se dostavovali v průběhu čtvrtka a pátku, Ríša vyjel již ve středu ráno, já dorazil v deset v noci a do jedné, u třešňovice od Marka Przeczka, rozebíráme, který pytel v okolí sundáme :-).


V severním Kežmaráku je málo sněhu i ledu, tak cíl je jasný - po spotřebovaném půllitru se rozhodujeme - jdeme sundat dva roky starý, potrhaný pytel z Malého Pyšného. Hlásí silný vítr až vichřici, ale v Nízkých, my jsme ve Vysokých, takže snad bude pohoda :). Pytel se nám daří sundat, Ríša v první délce zabojuje, ve druhé taky po mém neúspěšném průstupu vzdušným vyústěním komínu. Avšak jej opět zavěšujeme ve třetí délce.


Nepouští nás asi lehčí strukturovaná plotna, přes kterou se neustále valí prachové lavinky, nárazový vítr je taky nepříjemný. Richard zkouší ještě zprava, nakonec se rozhodujeme jet dolů. Další den lezeme první led pod Svišťovkou, o zábavu máme taky postaráno. Ledový blok zaslaný od Slováka nade mnou mě trefuje nad koleno a pokračuje dolů a upravuje ksicht jednoho z kluků z HO Beskyd, který naštěstí stojí v lehkém ledovém terénu.


Krve jak z čuníka :). V sobotu kluci ve trojku vybírají nádhernou tůru západní stranou na Malý Kežmarský, za dobrého počasí, na předních hrotech. Celé se to však natahuje, nezdá se to, ale je to dlouhé. Sestup dolů a přes Svišťovku absolvují již po tmě, musí dokonce sestup konzultovat telefonicky s klukama na chatě :-).


Na Brnčálu dorážejí v jedenáct v noci, zbiti jak psi, ale šťastni v pořádku.
Tož zas někdy v Hohe Aba
rora

Výstupy a pokusy:

Maly Pyšný štít - Puškáš-Cerman - slanění ve 3. délce

Ledy pod Svišťovkou

Malý Kežmarský štít - Groszova cesta (žlab a roklina v západní stěně) - Ríša, Lukáš, Martin (oba HO Beskyd)

Skialpy v Dolině Zeleného plesa