Mistrovství Evropy mládeže v lezení na rychlost, obtížnost a kombinace

Zatímco si zkušenější kolegové užívali výborných podmínek na ostrově Kalymnos, tři mládežníci závodili v ruské Voroněži. 18.-20.10.2019 v tamní sportovní hale probíhalo Mistrovství Evropy mládeže v soutěžním lezení. V pátek k závodu na rychlost nastoupila jen Maki, která časem 12,89 sek. na standardní 15 metrové cestě obsadila 13. místo.

Druhý den všichni 3 postoupili z kvalifikace do nedělního semifinále, kde si Adam dolezl pro 18. místo v kategorii do 16 let, Maki a Ella postoupily do odpoledního finále. Maki následně v kategorii do 16 let vybojovala 5. příčku a Ella v kategorii juniorek dolezla pro stříbrnou medaili.

Maki svými stabilními výsledky na MEM v Itálii a Rusku obsadila celkově 2. místo v kombinaci disciplín bouldering, lezení na rychlost a lezení na obtížnost.

Komentáře finalistů

Eliška Adamovská:
"Vzhledem k tomu, že jsem si na tenhle rok nastavila hned několik vrcholů sezóny, bylo pro mě těžké vytrvat. Jak fyzicky, tak psychicky. Na stěně se mi podařilo v semi i ve finále nechat všechno, tak jsem ráda, že to vyšlo na boží 2.místo."

Markéta Janošová:
"Na Mistrovství Evropy do Voroněže jsem se těšila. Ale už let z Prahy do Moskvy byl pro mne utrpení, protože jsem nestihla vyléčit zánět dutin, táhnoucí se už od ME v bouldrech. Také trénink mezi závody byl slabý. Závod na rychlost dopadl relativně dobře (až začnu trénovat, bude to lepší).

V kombinaci po dvou disciplínách jsem byla na děleném prvním místě. První kvalifikačku obtížnosti jsem topla a v druhé jsem místo kroku pravou nohou skákala (rozhodčí to asi přehlídli). Do semifinále jsem nastupovala z děleného 7. místa. Nahoře jsem opět místo bezpečného statického kroku skákala do minilišty. Opět moje chyba. Ve finále jsem propásla velkou šanci vyhrát kombinaci. Stavěči připravili záludné kroky hned od začátku finálové cesty.

Dolezla jsem jen do poloviny cesty a zastavila mne opět nesprávně odhadnutá vzdálenost, nedoskočila jsem. Vydala jsem ze sebe tak maximálně 30% síly. Přelezly mě 4 soupeřky a nechaly mě na 5. místě. Mám radost, že v kombinaci s výsledky z boulderu a rychlosti jsem obsadila alespoň 2. místo."

Mladým lezcům gratulujeme a přejeme hodně dalších sportovních zážitků.
Foto: © Russian Climbing Federation

Marcel Janoš