St. Anton + Montafon
15.3. - 17.3.2019

Účastníci:

Bedřich "Bedy" Stančík
Radim Mikulčák

V pondělí se tak dívám na předpověď pro Rakousko a slibovaná nadílka mě nenechává chladným. Přeci jenom když na čtvrtek hlásí v St. Antonu +35 cm a na pátek dalších +42 cm, tak si to výjezd rozhodně zaslouží.


Rozhazuji sítě a nakonec spojuji síly s Radimem, který se stejně chystá pracovně do Švýcarska. Místo plánované soboty tak vyjíždí se mnou už ve čtvrtek večer. Kolem druhé ráno zaleháme v korbě jeho nákladního VW Caddy na odpočívadle někde za Innsbruckem a těšíme se na powder day.


Páteční ráno je v St. Antonu opravdu neuvěřitelné. I dole ve městě leží tak 25 cm nového sněhu a opravdu intenzivně sněží. Natěšení na ten bombastický matroš letíme na lanovky, ale spuštění se o nějakou chvíli odkládá, protože nahoře odpalují laviny.


I přes odpalování je však rozhodnuto, že úplně horní lanovky zůstanou zavřené. Přeci jenom napadlo přes 50 cm prašanu je 4ka lavinovka, špatná viditelnost, fouká a celkově je 460 cm sněhu. Každopádně i tak jsou otevřené možnosti naprosto bombastické.


Všechno je pokryto totálně načechranou vrstvou prašanu nad kolena a místy i popás. Viditelnost celkem špatná, ale stejně hltáme sjezd za sjezdem. Bohužel kolem jedné se hodně otepluje a z intenzivního sněžní je intenzivní déšť, takže celý promočení velíme k přesunu směr Montafon.


Do Montafonu za námi přijíždí ze Švýcarska Radimův kámoš Komár a všichni společně si to v sobotu šlapeme z Gargellenu směr Wintertal. Počasí je čistokrevný azur, ale vzhledem ke včerejšímu dešti je 4ka lavinovka už i tady. Je nám jasné, že se nemůžeme pouštět do žádných větších akcí.


Ve svahu vykopeme 150 cm hlubokou sondu a kontrolujeme vrstvy. Je vidět, že na starý přemrzlý sníh napadlo 50 cm nového, který je ale promočený deštěm. Na plnohodnotnou túru to rozhodně není a tak šlápneme a sjedeme jen kousek v mírnější pasáži. Zbytek odpoledne pak užíváme slunka a sledujeme Komára trénujícího backflipy.


V neděli si dáváme jen kratší túrku opět za totálního azurka. Podmínky už začínají být jarní, a čím výše tím tepleji. Odráží se to na kvalitě sněhu, ale přesto sjezdem samozřejmě nepohrdáme.


Prostě krása střídala nádheru!
Bedy