Žlutá stěna s červeně vyznačenou Korosadowiczovou cestou


Příprava na výstup

HISTORIE VĚČNĚ ŽIVÁ
4. srpna 2018

S blížícím se prvním srpnovým víkendem se začíná ustalovat nad Leningradem dlouho očekávaná tlaková výše, vyzývající k návštěvě Tater. Spolu s Klárkou a Petrem se tedy přesouváme do Malé Studené doliny.

Cílem naší úderné aktivity je, po názorovém vývoji, historicky první cesta v severní stěně Žluté stěny, vylezená v létě 1933 Zbygniewem Korosadowiczem a Janem Staszelem. Pod stěnou a u nástupu cesty se z objektivně-subjektivních příčin nacházíme sice až těsně po poledni, zato však okamžitě a nekompromisně zahajujeme výstup.

Vžíváme se do situace historických prvovýstupců a současně oceňujeme technické vymoženosti a lezecký luxus dnešní doby. Na všech štandech jsou dva nýty a další nýty jsou mezi štandy.

Vítkovická ocel tedy nenachází uplatnění a visí na nosiči skob pouze pro radost strýčka Příhody. Na jednom bývalém štandu nacházím skobu s kroužkem. S ní jsem se tam potkal již v roce 1975. Sakra to je dávno!

Ať se nám to líbí nebo ne, na vrcholu stěny stojíme a do vrcholové kníhy bychom se zapsali (kdyby tam nějaká byla) přibližně v době večeře. Cvakneme nějaké to "zdjęcie kolorowe" a uháníme do doliny s vědomím dobře vykonané práce.
Miloš


První štand s vyrovnávací smyčkou


Dolez ke druhému štandu


Druhý štand


Dvojspára v horní polovině stěny


Klíčový traverz


Konec cesty


Pohled z vrcholu stěny


Sestava úderné skupiny: Klára Hlawiczková, Petr Hlawiczka, Miloš Kebrt

Vylezená cesta: Korosadowicz-Staszel, obtížnost "V"

Místo: Žlutá stěna