CANFRANC - CANFRANC

Radek "Radůz" Böhm
Richard "Riči" Andráš

Parametry: 100 km/8848 m+

Letošní vrchol sezóny jsme směřovali do Pyrenejí, a to konkrétně do městečka CANFRANC. Závod není až tak známý, ale o to nádhernější. Trase je opravdu peprná jak parametry, tak hlavně i technicky náročná. Vůbec nevíme co od toho čekat, ale už aklimatizační výlet na La Moleta 2572 mnm nám dá jasně najevo, že to bude celé v kamzičím stylu = drtivě bez jakýchkoliv stezek, v těžkém terénu a značení závodu praporky jen čistě pro určení směru.

Na dlouhou trasu 100 km/8848 m+ se chystáme společně s Chorošem, Riči startuje na trase 75 km/6500m+ a Radůz se vzhledem ke střevním problémům přeregistrovává na trasu 45 km/3910m+.

V pátek o půlnoci startujeme já, Choroš a kupa dalších zájemců o poznávačku Pyrenejí v jednom zátahu. Bez jakéhokoliv mazlení nás čeká rovnou nejtěžších 25 km závodu, při kterých za svitu měsíce napráskáme nejprve přes 1000m+ na Paso de los Sarrios, pak sbíháme na druhý konec Canfranc a čeká nás hodně ostrý výstup na Pico Collarada 2886 mnm. Tohle je opravdu zkouška vytrvalosti, protože Pico Collarada je sice jen 5,5 km, ale nastoupá se přes 1800 m+ v terénu pořádnými suťovisky, z vrchu lítají šutry urvané dalšími závodníky a nahoře nás čeká i lezecká pasáž.

Trasa dále pokračuje v obdobném stylu. Prostě těžký terén tvrdě nahoru i dolů s kupou krásných vrcholů mezi 2000 až 2600 mnm. Tohle mi přesně sedí, cítím se ve svém živlu, závod si parádně užívám a daří se mi postupovat pořadím jen nahoru. Všechno jde parádně a někde na 70. km závodu jsem na 7. místě. Říkám si pro sebe, že už prakticky "jen" překonat posledních 1000m+ na Pico Aspe 2620mnm a pak seběh do finiše, takže už mě nemůže nic zastavit. Bohužel do tří minut od tohoto zahloubání jsem tvrdě vyveden z omylu. Pod nohou mi ustřelil kámen, noha jde do strany a končí to natažením bočního vazu v koleni.

Pokouším se to kousnout, ale co krok to hodně ostré bodnutí, takže je mi jasné, že cesta za splněním dalšího ULTRA snu právě skončila. Nepopsatelně moc to zamrzí, navíc za stavu kdy to prostě sedlo a měl jsem našlápnuto na parádní umístění. Ale tohle se bohužel ve sportu někdy stává.

Po odstoupení ze závodu, volám Radůzovi a dozvídám se další špatné zprávy. Slabost po střevních problémech mu nedovolila dokončit závod na 45 km, Choroš po nočním deliriu zabalil ráno někde kolem 40. km a také Richard pro bolesti nataženého kotníku balí svůj závod. Česká výprava prostě neměla dobrou konstalaci a skončilo to DNF u všech.

Přes všechny útrapy však rozhodně nelitujeme. Poznali jsme další kus hor, užili jsme kupu srandy a aspoň je důvod se do Canfranc jednou vrátit "sundat pytel". Prostě i tak KRÁSA STŘÍDALA NÁDHERU!!!
Bedy