Memoriál Jozefa Psotku
XXXIV. ročník
12. - 14.10. 2018


Účastníci:

Bedřich "Bedy" Stančík
Pavel "Pišta" Juhász
Radim "Galis" Galgonek


Trasa:
36 km / cca. 2080m
1. časovka Tatranská Lomnica - Hrebienok - Sliezsky dom - Polský hrebeň
2. Zbojnícka chata - nástup do Priečneho sedla

Na druhý víkend v říjnu mám každý rok již celkem stabilní program v Tatrách při sportovní vzpomínce na "dělníka hor" Jozefa Psotku. Po loňském rozmlsání se i letos připojuje na trať Pišta a sestavu doplňuje stabilní šerpa Galis.


V sobotu ráno stojíme s Pištou na startu připraveni vyrazit nádherným tatranským okruhem za absolutně letních podmínek. Takové slunečno a vedro nebývá v Tatrách někdy ani v srpnu. Padá rekord nejenom teplotní, ale také v případě počtu účastníku, když na startu hlavní varianty je připraveno 163 hlav.


Start a první část až po Hrebienok je již tradičně strašně divoký a partia běží jako by byl cíl na Hrebienku. Samozřejmě nechci nechávat dohánění až na kopce, takže musím tvrdit rychlost společně se všemi. Na Hrebienku někteří trochu povadnou, takže při udržení stabilního tempa jich po Sliezsky dom pěkných pár ještě vezmu. Nad Sliezskym už jsou karty celkem rozdány a při stoupání na Polský hrebeň hraje každých pár metrů náskoku obrovskou roli a hlavní je už nepovolit.


Cílem první časovky probíhám s časem 1:58:35 na průběžném 16. místě. Vyvalím se na kámen a čekám na doběh Pišty, který lehce znechucený z úvodního dostihového tempa dobíhá s časem 2:22:25 na průběžném 58. místě. Podlijeme se čajem a pokračujeme dále.


Z Polského na Zbojandu se čas neměří, takže se přesouváme pěkně v klidu. Bohužel o pozornost se řádně přihlásil vaz v koleni natažený v Canfranc, takže doufám, že se to rozchodí. Pod Polským potkáváme vysmátého Galise, který si dává také solidní okruh Tatranská Lesná - Hrebienok - Zbojnícka chata - Polský hrebeň - Sliezsky dom - Hrebienok - Tatranská Lomnica.


Na Zbojande se zase podlijeme čajem, ale nechceme se příliš zdržovat. Pišta vyráží do druhé časovky pěkně dravě a já se na trasu vydávám o nějakou chvíli po něm. Počáteční úsek kde bych to měl pořádně navalit je bohužel celkem vlažný, protože vaz se se mnou dohaduje, jestli to uběhneme nebo ne. Naštěstí po nějaké chvíli pochopil, že to jinak nebude a můžu se do toho zase naplno obout. V závěrečném stoupání jsem ještě dotáhl Pištu a zanedlouho se už oba sluníme v cíli druhé časovky.


Výsledkem druhé časovky je 24:36 (19. čas) pro mě a 28:23 (38. čas) pro Pištu. Následuje přesun přes Priečne sedlo, které je letos neobvykle úplně bez sněhu i ledu. Na Terynce střihneme kofolu pro závodníky a pouštíme se Malou LETOS TEPLOU dolinou přes Rainerku do cíle v Lomnici. Součet časů obou časovek přináší s časem 2:23:11 celkové 16. místo pro mě a s časem 2:50:48 celkové 54. místo pro Pištu.


Přesouváme se užívat regenerační odpočinek v termálech a ani nějaké to pivko se rozhodně neztratilo. Druhý den jede Pišta ranním vlakem domů a my s Galisem ještě vyvalíme Rysy.

Krása střídala nádheru!!!
Bedy