Tak trochu španělské prázdniny

Nečekali jsme ani na konec školního roku a ve středu 28. června jsme se naskládali do přeplněného auta a vyrazili na dlouhý výlet. Naším prvním cílem bylo italské Campitello del Fassa, alpské dějiště evropského šampionátu v lezení dospělých. Ella dosáhla věku, kdy může závodit s dospělými, a toto byla její velká premiéra.

Mistrovství Evropy za účasti těch nejlepších, to bylo něco! Pro Eli 36. místo a úžasný zážitek. Atmosféra, diváci, semifinále a finále naživo, prostě paráda. Adam si navíc mezi koukáním na soutěž zalezl ve skalách. Hned po vyhlášení jsme se opět vydali na cestu. Přes Francii, kde jsme se stačili vykoupat v moři, jsme dojeli do španělského Rodellaru, kde jsme zakotvili na téměř dva týdny. A protože to byly lezecké dva týdny, probíhaly podle obvyklého scénáře - dva dny lezení, třetí den rest.

Poznali jsme sektory Gran Boveda, Aquest any si, nejvíce se nám však líbilo v sektoru Las Ventanas. Sice trvalo trochu déle, než jsme se vydrápali až ke skále, ale stálo to za to. Ella měla v plánu lézt nejdříve co nejvíce cest na OS a podařilo se jí dát tímto stylem hned několik těžkých cest, dvakrát 7c+, 7c/c+, 7c. Pokus o flash cesty A Cravita za 8a unikl o vlásek, Ella ji přelezla druhým, a to na RP, což bylo v této cestě obzvlášť zajímavé. Dále Eliška zkoušela onsighnout ještě Mal De Amores 8a+, ale i zde potřebovala k přelezu druhý nález.

Z ještě těžších cest si vybrala Botanics 8b/b+ a Ixeiu 8b+. Postupně je zkrokovala a s nadšením přelezla. Adam si v Rodellaru taky přišel na své. Vylezl spoustu krásných 7a, 7a+ i 7b na OS či na flash a přidal 3 cesty 7c+, jednu jen mírně převislou Tragaldabas a dvě velmi převislé krásky - Delfína a Made in Mascún. V restech jsme vyzkoušeli canyoning, běhali jsme, cvičili, koupali se u vodopádů na Salto de Bierge i jsme vyrazili za doplněním proviantu do města Barbastro.

Po zhruba dvou týdnech jsme se s krásným a velmi horkým Rodellarem rozloučili a posunuli jsme se Španělskem dále na sever až k Pyrenejím. Cestou jsme si prohlédli Zaragozu, abychom měli taky nějaké kulturní zážitky. Naším dalším španělským domovem se staly hory v okolí městečka Bielsa. Náplň byla stejná, jen o restu jsme místo koupání zvolili túru k vodopádům v okolí třítisícovky Monte Perdido. V sektoru Les Voies Adam přidal další cesty 6c+ - 7b na OS, Ella dala na OS dokonce 7céčko. Sektor Foz de La Canal by úžasný, i když hůř přístupný, dojít se tam dalo pouze po ferratě.

To pro některé znamenalo pouze tu jednu jedinou návštěvu tohoto jinak skvělého sektoru. Ale ti odvážní a silní, kteří to zvládli, si tam výborně zalezli a přidali si do svých deníčků další cenné zápisy. Ella předrtila těžkou, ale moc krásnou cestu Highway 8b (příště už určitě musí mít ty kneepady!) a Adamovi se podařil zatím jeho nejtěžší "onsajt", cesta Bord de Fossé 7b+. Bielsa je moc krásná, dosud neprofláklá oblast, doufáme, že se do ní stejně jako do Rodellaru ještě někdy podíváme.

Protože ze Španělska je to domů velká dálka, rozhodli jsme se, že si cestu rozdělíme a ještě se zastavíme ve Frankenjuře. Kousek od Pottensteinu jsme přespali v kouzelném lese a v neděli lezli na Pornovandu, kde Adam zbombil MiDiDu 9- druhým nálezem.
Petra Adamovská