Útěk
z pekla do ráje II
10. - 13.3.2017

Bedřich "Bedy" Stančík
Radim "Galis" Galgonek


Předpověď pro AT hlásí prašan, tak já hlásím jedeme! Sněhové podmínky vypadají slibně a celý týden sype poctivě každý den. Trochu nejistoty do prašanového nadšení vkládá 4. lavinový stupeň, ale věříme výhledu horské, že od soboty se to ustálí.

V sobotu chceme urvat co nejvíce prašanových lajn a rozhodujeme se tedy využít podpory lanovky na Hochjoch. Po výjezdu nahoru jsme nadšeni. Čekají na nás úplně nedotčené svahy plné prašanu. Rychle hurá do nich. Kreslíme lajnu za lajnou a jsme až překvapeni, že minimálně první tři sjezdy jsme v tom parádním svahu úplně sami.

Postupně se počet powderchtivých freeriderů rozšiřuje, ale i tak se pořád dá vyďobávat nedotčený snížek. Vzhledem k azurku se po 14:00 hod. kvalita sněhu rapidně mění a velíme k ústupu. I tak jsme ale maximálně spokojeni.

V neděli si to razíme na túru. Našim cílem je Rotbühelspitze 2853 m.n.m. Totální azurko, všude kupy prašanu a tak si to natěšeni šmárujeme nahoru. Samovolně vysypané laviny na začátku údolí nás ale upozorňují, že máme být opravdu obezřetní. Galis bojuje se silným bolehlavem, protože se o něho pokouší nějaká chřipka, ale i tak buší a buší.

Musí dost kousnout, ale přesto si oba podáváme ruce u vrcholového kříže a těšíme se na prašanový sjezd. Stejně jako všichni vyhodnocujeme, že přímý sjezd by byl lavinově docela riskantní a velíme ke sjezdu podél výstupovky. Ani tenhle kompromis ale rozhodně není žádný problém a užíváme totální prašanové hody - naprostá paráda! Tahle túra je opravdová lahůdka a rozhodně získává naše doporučení!

V pondělí se rozhoduje pro další průzkum nám již známého údolí Vergaldatal. Pozornost upíráme na Vorderberg 2553 m.n.m. Nástup na vrchol začíná až na úplném konci údolí, což se pro nás později ukazuje jako ne úplně nejlepší volba v den odjezdu.

To údolí je sakra nekonečné :-) Naše heslo je ale jasné: "Nelitovat se a makat!" :-) Nad Rotbühelhütte už to ale má to správné stoupání a natěšení si to míříme k vrcholu. Podle tvaru ho přejmenováváme na Koblížek, ale přes tenhle název nám to rozhodně nedává úplně zadarmo.

Postupně se ale vyhoupneme až na vrchol, který nabízí mraky parádních výhledů. Chvilka slunění a už to pouštíme do skvělého a hlavně total prašanového sjezdu. Galis se ještě rozhoduje pro skok jedné převějky, při které ale (asi pro mé pobavení) předvádí ukázkovou tlamu a hned i rychlý sjezd na jedné lyži, když nahání druhou ujíždějící svahem.

Tak dobře už jsem se dlouho nepobavil a jen lituji, že z toho není videjko, protože by ho TV NOVA mohla pustit na konci sportovních zpráv jako "borec" na konec :-D

Výjezd opravdu vydařený a krása střídala nádheru!
Bedy