Úprk z pekla
15.1.2017

Pavlína, Vladek, Roman

Ještě za tmy opouštíme smogem sevřený kraj. SO2, NO2, PM10 a ví bůh, co ještě dalšího je všude kolem nás v nadkritických hodnotách, jakoby se u rohatých zvednul pojistný ventil… Nejlepší, co naše hříšné duše mohou v té chvíli udělat, je utéct! Náš cíl je asi 130 km západně - Rudoltice - motorest Skřítek - jeden z výchozích bodů na hlavní hřeben Jeseníků.

Vladkova Oktávka je příjemně vytopena, za okny teplota kolem -15° C. Někde před Opavou obdivujeme zlatý kotouč stoupající zpoza Lysé hory zvěstující příchod dalšího krásného zimního dne.

První metry ve strojově upravené stopě potvrzují správnou volbu včerejší mázy - modrý SWIX V30 je zárukou dobrého odrazu a parafín na zbytku skluznice dodává potěšení z patřičného zrychlení. Z upravené stopy se radujeme pouze první kilometřík. Musíme nabrat výšku, a tak další tři kiláky ukrajujeme povětšinu nezáživným "stromečkem".

Posledních 100 metrů stoupání je navíc zledovatělých, a tak potupně sundáváme lyže a šlapeme. Kousek před námi se již objevují Ztracené kameny a víme, že od toho místa přichází ten správný požitek z hřebenové túry.

Na Jelení studánce dáváme řeč se skialpinistou z Přerova a pokračujeme vlnící se Jesenickou magistrálou přes Kamzičník až na Vysokou Holi, která je svojí kótou 1464 m.n.m našim dnešním výškovým topem.

Viditelnost je skvělá - napravo koukáme do Beskyd, nalevo se za Králickým Sněžníkem vynořuje Sněžka. Z Vysoké Hole si užíváme parádních sjezdů v prašánku zpět a za Jelení studánkou sjíždíme po úbočí Jeleního hřbetu až na bývalou Alfrédku.

Zde se opět dostáváme do strojem vyfrézovaných stop a deset kiláků zpátky k autu na Skřítek je krásnou sportovní tečkou za dnešním běžkařským dobrodružstvím.

roko


Trasa_GPX