Autobus v obležení


Volovka v obležení


Mengusovská v obležení

Klasiky v Tatrách

V polovině září domluvil Rob (Roman Sznapka) s Dědkem výlet do Tater, lezení na pohodu, záměrem byly klasické cesty v Mengusovské dolině. Nakonec vyjela velká, celkem sedmičlenná grupa. Rob lezl s Medvědem a Martinem, Čáp s Dědkem, a já jsem vspinal s mladým Dědkem (Ondrou Vašíčkem).

Horolezeckým cílem byla Volovka a Žabák, ubytování, tekutiny a večeři jsme objednali v autobusu. Ríša s havířovským Vencou, kteří měli jet s námi do Mengusovské, se nakonec trhli již ve čtvrtek a bušili v jižním Batizáku a západním Gerlachu. Na něm bušili tak, že tvořili nové varianty v západní stěně.

Na Batizáku sledovali padající turisty z Končisté, z Gerlachu zase řvoucí helikoptéry operující v Batizovské dolině. My jsme nakročili v sobotu nejdřív do Volovky, klasiky byly doslova ucpány, ale nakonec jsme si zalezli. Mile mě překvapil Jižní hřeben, ideální výstup pro začátečníky. V neděli jsme vykročili pod Žabáka, Robova skupina na známý Východní hřeben, Čáp s Vencou a já s Ondrou pod jižní stěnu.

Trochu jsme se sekli při hledání přístupu pod stěnu, takže jsme si zalezli již pod nástupem :-). Klobouk dolů před Němci Simonem Häberleinem a Kateřinou Bröskeovou, kteří cestu udělali již v roce 1905. Tento jejich výstup spolu s dalším na Ostrý štít se považuje za počátek éry sportovního horolezectví v Tatrách.

Aba v Tatrách
RoRaŠutry v obležení


Stěna v obležení


Vrchol v obleženíVýstupy:

Volia veža, Južné rebro

Volia veža, Štáflovej cesta

Volia veža, Stanislawski

Žabí koň, Häberleinova cesta

Žabí koň, Východný hrebeň