Letní lezení - Jura Krakowsko Częstochowska

Před pár léty jsme strávili několik dnů lezeckého soustředění ve výhni jižních stěn Rzędkowických skal. Akce na nás zanechala tak silný dojem, že jsme začali poznávat jednotlivé oblasti polské Jury.

Čtvrtý červencový víkend našla naše skupinka 5 dospělých a 6 dětí útočiště kolem hradu Ogrodzieniec. Páteční podvečer jsme se aklimatizovali na 25 m vysoké skále Gołębnik. Sobotní ráno jsme se prošli na lokalitu Góra Birów.

Po rozlezení na skalce Lipie, následovalo zdolávání nádherných členitých cest v západní stěně Turnia Nad Obozem a odpoledne přesun do severní stěny Wielki Filar, kde jsme již museli používat lana dlouhé minimálně 70 m.

Nedělní dopoledne jsme strávili ve stínu skal Adept a Okiennik. Rozloučení nás čekalo na skále Ratusz (česky - radnice).

Většina dětí byla naladěná k lezení na prvním konci a nadšení jim vydrželo celý víkend. Někteří dospělí předávali zkušenosti dětem, jiní od nich čerpali pozitivní energii. Zalezli si všichni, dokonce free solo s foťákem v ruce.

Jura Krakowsko Częstochowska se pomyslně dělí na část severní, centrální a jižní, najdeme zde lezení v obtížnosti do 11 UIAA, cesty tradiční i sportovně odjištěné.

Výše popsané oblasti Podzamcze a Bóra Birów se nacházejí v centrální části Jury asi 120 km od hranice s ČR.

Účastníci:
Marcel, Alesh a Jára family

Marcel Janoš