Adršpašský tah
15. - 21.8. 2016

Donesla se mě zpráva, že se vrací adršpašský práskač Martin Macháč z dlouhodobějšího působení v zahraničí. Dáváme telefón a výsledkem je plán vyrazit někam na písky. Ádru jsem letos moc nedal a Martin se tam taky těší, sraz na náměstí v Náchodě, domluveno.

Vyrážím v stříbrném kočáře značky citroen. Cestra probíhá bez problému až v samotném závěru odklání policie dopravu z důvodů havárie. Nějaký magor to nezvládl a rozbil celý most. Co se dá dělat…

V pozdějších hodinách nakonec dojíždíme do cíle. Ještě rituální koupel v jezírku a hurá do spacáku, zítra se poleze. Začínáme Páleničkovou spárou na Jestřába, Klaunův návrat za VIIc. Dává nám to docela zabrat a při potulovaní po okolí jsme už nic zajímavého nenašli, navíc nám to dalo zabrat. Společně se shodnem, že na rozlez to stačí…

Během pár dnů, padají další zajímavé cesty obtížnosti VI-VIIc nejen v Ádru, ale i v Teplicích. Podařilo se pověsit i nějaký pytel. Počasí se kazí další Neděli a tak jsme se rozhodli vyrazit směr Sasko, kde jsou vyhlídky o něco lepší…

Lezlo se v sestavě Králik, Macháč a přátelé.

Vylezeno:

Jestřáb - Klaunův návrat VIIc

Kulisy - Ddramaturgovo tajemství VIIb

Padava - Spára VIIa

Golem - Dokončená VIIb

Sokolík - Jihozápadní spára VI

Kovadlina - Okukovačka VIIa

Havran - Pomlásková VIIa

Třetí - Švédská trojka VIIa


Saský tah
22.-30.8.2016

Já a Martin Macháč vyrážíme ze severu čech, směr Ostrov, kde jsme se rozhodli začít hygienou v jezírku pod císařem, ještě zastávka v Děčíně na doplnění zásob a hurá do Ostrova. Voda příjemná a slunce už zapadá a tak první noc trávíme v opuštěných chatkách nedaleko kempu pod císařem.

Dalšího dne ráno po snídani vyrážíme celý natěšení do Saského království. Naše první zastávka je ve Schmilce. Ještě malé občerstvení ve mlýně a hůrá do skal za první cestou. Začínáme zajímavou lahůdkou na Rotkehlchenturm cestou Linksgeneigter riss, pokračujem Turm an Verborgenen horn…

Další dny se tak různě potulujeme po Saských oblastech a vyzobáváme samé hezké skvosty obtížnosti VI-VIIIa. Asi nezjímavější lezení bylo v oblasti Groser Zchand, ale i jinde se nám to líbilo, škoda jen že čas se krátí. Spaní jak jinak, než v luxusních bivacích různě po Sasku. Lezlo se v sestavě Králik, Macháč a přátelé.

Vylezeno:

Rotkehlchenturm - Linksgeneigter riss VIIc

Turm am Verborgenen Horn - Lorenzturmweg VIIb

Eunuch - Sagenhaften rinne - VIIc

Nonnengärtner - Südwestriss VIIa

Jäckelfels - nevíme něco za VIII podle vrcholovky

Peterskirche - Stufen zum Altar VIIb

Grosser Sptizes Horn - Hünigweg VI

Sommerwand - Direkter südostweg VIIcAdršpašské pískohrátky

Není to tak dávno, co jsem se vrátíl z řádění na písku a už mě svědí tlapky toulavé. Doma mě sice leží materiál a čeká mě rekonstrukce bytu. Ale bavilo mě to tak akorát pár dnů. Kdo by odolal skvělému počasí za okny, tohle přece může počkat. Volám Martinovi, jestli se ještě zdržuje v Ádru. Fajn, je tam… A tak už zase pádím směr Adršpach.

Příjezd v pozdních hodinách, ale i to mě neodradilo od koupání v Adršpaském jezírku. Voda příjemná, hvězdy svítí a myšlenky jenom o tom co se za těch pár dní poleze. Začínáme zlehka, ale během těch pár dní forma graduje a tak se pouštíme do zajímavých cest. Takové Dědictví VIIIa na Džbán je pěkně tvrdá cesta. Stavění z díry, bez kruhu se nám zdá být docela sebevražedné. První pokus končí malým poletem, pak už ale cesta pouští. Na vrcholu Martin hlásí, že takovou dardu snad ještě nelez.

Zajímavá byla návštěva Bišíku, kde si vybíráme podle průvodce lehčí cesty. Jak se ukazuje průvodčík není moc aktuální a stupnice tvrdá. Ve vrcholovkách nacházíme poupravenou stupnici cest a tak místo odpočinkového dne na lehčích cestách dáváme solidní prásky navrhované za VIII něco.

Celé se to povedlo, počasí výborné, teplota tak akorát a spaní tentokrát netradičně nedaleko v Ádru u známé na farmě, kde jsme každý večer dělali ohneň a užívali si výborných dobrot z kozího masa.

Říká se to nejlepší na konec. A tak jako rozlučkovou cestu dáváme teplický svost Hlásku a její Údolní za VIIIb. Martin si tam užívá pěknou žabku a později pěst. Říkám, si to půjde… ale ejhle, v cestě potkávám akorát tak ropuchu a kloktavou pěst. Později přišla na řadu i dvojžába s kombinací žába a pěst. Nakonec po náročném výstupu zapisujem do vrcholovky a tím to celé končí. Teď už jenom zase cesta domů… Loučím se s Ádrem a těším se na příště. Lezlo se v sestavě Králik, Macháč a přátelé.

Vylezeno:

Pomněnka - Stará cesta VI
Tanečnice - Taneční VI
Pidimužík - Excelentní hrana VIIa

Džbán - Dědictví VIIIa

Kazatelna - Cesta do nebe VIIa ???

Biskup - Západní VIIb ???
Polední - Stará cesta IV
Hláska - Údolní VIIIb


Bax