Otevírání Ádru
29.4.-1.5.2016

S vidinou krásného víkendu vyrážím v pátek po práci na každoroční rituál otvírání Adršpaských skal. Cestou potkávám splašené řidiče a tak jsem rád že ve zdravý příjíždím v pozdějších hodinách do Ádru. Ještě stíhám občerstvení v kalířně, kde už čeká zbytek šmíšené výpravy. Po malé jednohubce se vyráží spát, čeká nás však malé překvapení v podobě zmrlých aut.

Pro některé byla noc krutá, tak nás teploměr na -7, při pohledu na ledem pokryté spacáky moc nepřekvapil. Je poslední dubnový den, Ádr musí ještě den počkat. A tak se v sobotu vydáváme lézt na Křižák. Na začátek si dáváme Přes vřes a mraveniště na Mušketýra.

Ve stínu po ránu to ještě není ono a tak si vybíráme další cesty podle slunce. Postupně padají vrcholky dalších věží, Očko, Kruhová…

Volba taverny pro dnešní večer padá na Tošovku, které to při sobotě tradičně žije. Známé tváře a několik druhů piv je nebezpečná kombinace... Večírek se má opouštět v tom nejlepším, tak se postupně kolem půlnoci odporoučíme do různě kvalitních spacáků. Některým se moc nechtělo.

Nedělní ráno opět začínáme oklepáním ledu ze spacáku a šálkem dobrého kafe. Při snídani Klára projevuje velký zájem tahat klasiku na Džbán. Proti tomu nikdo nic nenamítá a tak je rozhodnuto.

Kruh hodně nízko v adršpaském slovníku znamená nějaký průser a tady to navíc ještě solí. Přízemní komplikace kolem kruhu potrápila, ale pak už Klára utíká jako by někde hořelo. Díky solivosti je cesta náročnější než se zdá. Když už se prodírám komínem, slyším ze zhora: ,,až to uvidíš,tak se zasměješ.,, Taky že jo, necvaknout druhý kruh, se jen tak někomu nepodaří.. Máme Hore Zdar!!!

Komín a spáru bychom měli, ale co by to bylo za Adršpach bez rajbasů a přeskoků. Vřesová ze začátku dělá drahoty, ale odhodlání horolezců je veliké.. Nakonec se daří a i když nemáme hore zdar čeká nás za odměnu malý přeskok. Touhle tečkou jsme se rozloučili s hezkým víkendem a vyrážíme spokojeně do svých domovů.

Sezóna teprve začíná a já se těším na další písky.

Bax