Nažhavení na nádru


Mocna grupa karvinská a třinecká do skal


Tý jo, to je vysokoo


Bodzio na stromě


Kaman na pilíři

Fesťák
24.- 28. 8. 2016

Letošní fesťákový Ádr byl plný zážitků. Ať už společenských, tak sportovních i záchranných, rovněž automobilových, v neposlední řadě filmových a shoppingových. Bučnice letos poměrně narvaná, silná grupa Třinečáků a neméně silná banda karvinského oddílu určovala chod kempu:)

Vše začalo zraněním Kamanovic zelené žabky, jenž čestně odolávala náporu kamiónu polského Jacka. Přestože Jacek ani nezastavil, žabka se nadechla, předjela ho a lumpa zastavila! Ó, přeprašam paňstva, prý. No alespoň si Kamanko otestoval novou Fabku kombi 1.2 TSI, prý není špatná, ale ten kufr... kam se hrabe na žabku. S náhradním přibližovadlem jsme málem neodjeli, jelikož dle Pavlíny nebylo zelené, což je zásadní překážka. Byla přehlasována (čti ukecána).

Chod "našeho" kempu určovali především třinečtí démoni, karvinští havíři, a Ferko se svojí grupou - ti byli nejslušnější. Lezlo se ostošest (především díky Kamankovi a dvěma třineckým tahačům v jejich grupě), počasí bylo totiž typické nefesťákové...

Létalo se i helikoptérou (nejen v Tatrách ju majú), chtěli jsme vyzkoušet jaké to mají buržousti (jak správně psali Třinečáci na gsichtbuku), teda Marek Przeczek byl zvědavý. Poslední dobou si oblíbil spárové lezení, diky čemuž jsem chrochtal v Baťovce na Saskou vež.

V sobotu Maro nalezl do Ruční spáry na Persefonu v Jezerce. ISO žába brala, ale kindráče moc ne. Maro si vyzkoušel i krátký sestup spárou, spočnul a naběhnul na ostro. S jištěním se nebabral, prý "aby se zbytečně nevyšťavoval".

Fičel hore jak slovenská strela, těsně pod rozšířením zakládá bambuli tak dobře a hluboko, že ji není schopen cvaknout. Musí přehodit jištění, ruce... Tření i s rukavicemi selhává, ruce vyjíždějí, Maro zařve a padá zády dolů z dobrých min. 8 metrů. Je přítomný, ani si nevyrazil dech, tvarda štuka z tego Mara. Pád zaduněl tak, že kluci vzdálení 20-30 metrů a za rohem, ihned přiběhli.

Dopadová plocha byla naštěstí téměř ideální, bez výstupků, vyboulená, relativně měkká. V mírném šoku běžím směrem k jezírku, zjišťuji kde vlastně jsme, mluvím s převozníkem a hledám signál. Je jasné, že musíme sehnat pomoc Skalní záchranné služby nebo vrtuli. Nakonec si vyzkoušel tu buržoázní helikoptéru. Dnes se již Maro "drží", odnesl to "jen" levý loket a pět obratlů.

Shopping jsme si moc neužili, nikdo tam na nás večer nečekal:). A co se týče filmové kultury - nejvíce nás s Kamanem zaujal film A line across the sky s Alexem Honnoldem a Tommym Caldwelem o traverzu hřebene kolem Fitz Roye. Hlavní cenu nakonec vyhrál film K2-Dotknąć nieba, více viz archiv webu horolezeckého festivalu

RoRa

Fesťák 2015
Vašo v komíně.


Kluci na vrcholu věže


Nefesťákové počasí


A kuk!


Ádrovský slackline


Dva karvinští cypi


Který oddíl má takouvou kronikářku?


Bodzio na pilieri


Maro před založením jištění


Maro po založení jištění


Porada o hajzlech


Dvě generace Kochů


Hezké vybavení má ten borec


Model na skalách


Tomáš a David na vršku


Vašo na vršku

Výstupy karvinské grupy (nekompletní výčet, bylo nás víc podgrupek:):

Bohatýr - Cesta Čurily Plenkoviče IV
Čarodejnice Adršpašská - Praspárka VIIa
Hroche - Tomáška V
Vztyčená věž - Kocovina VIIc
Rozhledna - Hezká stěnka VI
Rozhledna - Jasné dálky VIIIa
Věž Jeana Franka - Vycházka na vrchol - VIIa
Saská věž - Cesta Tomáše Bati VIIa
Persefona - Ruční spára VIIa - pokus
Charón - Hrana pokušitelů VIIc
Sisyfos - Slunečná hrana VI
Polední - Stará cesta IV
Hysterka, Teplice - Elektrický bál VIIIa