Aprílový Osp
2.-6.4.2015

V našich končinách mělo být chladno a ošklivo, na jihu hlásili hezké počasí. Našim cílem byl slovinský Osp. Po nepříjemném, sice nikterak katastrofálním, ale zato finančně závažném problému s autem jsme mohli ve čtvrtek ve 3 ráno vyrazit. Na místě jsme byli před 13.hodinou, rozbili jsme tábor, na louce na divoko postavili stany, popadli lana a další materiál a vyrazili hned do skal. Kam jinam než do Mišja Peči, kam se Eli od pololetních prázdnin moc těšila.

Eli se rozlezla v Albaňáku, ten potom na druhém konci lana zkusil i Adam. Ten si přelezl ještě Hrenovku 6b+ na OS a Pečenici 6b RP. Eliška měla jasnou představu o tom, co bude tentokrát lézt. Nejvíce se těšila, že se pustí do Sonce v očeh. Je to cesta obtížnosti 8a+, což dosud nezkoušela. Začala s ní tedy hned první den po rozlezu. Když cestu krokovala, vedla si dobře. Ve čtvrtek dala 3 pokusy, odcházela natěšená na další den.

Oooooo, noc byla velmi chladná, ráno jsme se nemohli dočkat, až slunce dosáhne na naše místa. Pátek - Mišja Peč, krásné slunečné počasí. Ve skalách jsem se sešli i s Janošovými. Adámek se rozlézal v levém Mordoru. Netrefili jsme správnou cestu, a tak si dal na rozlez 6b na OS. Ve stejném sektoru přelezl ještě Jožetovu 6a+OS a Harry Potter 6bOS. Eliška se rozlézala v centrální části na cestách Sreča Vrtnice 7a+ a 9a 6c. Potom se přesunula do pravého Mordoru, aby se pustila do své cesty. Nastoupila odhodlaně, postupovala dobře, jen stále neuměla vyřešit jeden problém.

Zkoušela to všelijak, ale "svůj program" našla až při celkově šestém pokusu a vypadla až úplně nahoře. Sedmým pokusem přelezla své první 8a+. Byla šťastná jak blecha. Zkoušela ještě cestu Reksi, ale už byla nekoncentrovaná a unavená a ten den se do ničeho dalšího nepouštěla.

Zatímco v sobotu měla Ela zasloužený rest, Adámek navzdory mizernému počasí lezl dál. Přelezl v Ospu dvě cesty (6a PP, 6b TR), každou z nich dvakrát. Odpoledne jsme se vydali do Koperu na bazén. Kromě toho, že jsme si zaplavali a zavyváděli na tobogánu, jsme se také konečně umyli.

Zbývající dva dny byly krásně slunečné a příjemně teplé. Trávili jsme je opět v Peči. Adámek si zopakoval Harryho Pottera, dal si ještě jedno 5a a 6a. Také zkoušel cestu obtížnosti 6c, která se ovšem jmenuje 9a. Na druhém konci lana ji přelezl a zkoušel ji tahat, ale zatím se nedokázal dostat přes jedno nepříjemné místo. Nastoupil ještě do cesty Jumbo 7a, kterou zkoušel poslední den.

Elišce se podařilo v neděli přelézt další 8a, cestu jménem Iglu, a v levém Mordoru cestu Maňana 7c+, další den pak Jumbo 7a OS a Rodeo 6c. Velikonoční prázdniny utekly jako voda, bylo třeba se vrátit domů, do města, do školy, do práce, ach jo, ale těšíme se, že snad brzy opět…

Petra Adamovská


Velikonoční Osp na děti zanechal veliký dojem. Snažili jsme se hlavně zorientovat a nalozit první metry. Potkali jsme spoustu známých z Brna, Prahy, Olomouce, Slovenska a Polska.

Markétka dala hodně OS cest do obtížnosti 6c. Těžší cesty dávala TR 7a, 7a+. Hobit 7c však chtěla dát na OS, ale bohužel se nedostala přes jeden delší dynamický krok (ani dalšími pokusy). Určitě tam ještě máme dost práce.

Marcel Janoš