Dolomites
18.-25.7.2015

Lezecký i ferratový a turistický ráj v Evropě. Nádherné kopce, věže, stěny, sedla, louky, příroda. Toto pohoří bylo koncem července cílem zájezdu účastníků a sympatizantů oddílu pod taktovkou Rory a anarchií zbytku grupy.

Zážitků jak už to bývá bylo spousty, jako např. útoky stáda krav, pavouků, lišky i stonožky (no prý měla tak dvěstě noh). Pili jsme mj. vynikající slivovici s krajany z jižní Moravy, kteří se chystali vyběhnout ze svého leteckého hangáru na Civettu za 5 hodin v rámci tréninku na Nezmara.

Holky bušily na ferratách (prý céčková ferrata je pěkný kvak...), Rora s Marem si dali jednu vežu jménem Torre Venezia, vedle slavné Torre Trieste. Je to poslední výrazná věž ve skupině Civetta. Vybrali jsme cestu A. Andricha a E. Faého v jihozápadní stěně. Ke stěně se přistupuje skalním žlabem a nastupuje relativně pohodovým traverzem.

Lezení většinou v kolmici po jakoby lámavých kostkách. Štandy jsou vyskobovány starými skobami a rakovinami:). V horní polovině stěny se leze výrazným koutem s dolezem až na vrchol. Vrcholek je poměrně rozlehlý, slaňáky se musí hledat na severní straně kopce, jsou tam velké kovové kruhy, nachystané i na padesátky a snad i kratší lana.

Několik slanění dovede do sedla, ze kterého se sestupuje pěšky a krátce i slaní úzkým skalním žlabem až ke kosovce. Nás nakonec zachránilo půlnoční pivo na Rifugio Vazzoler a žrádlo dole u Rifugia Trieste :-) Dolomity, nádherné talianské kopce, zase někdy příště...
rora


Sedla a sedýlka, v pozadí severozápadní stěna Civetty


Markéta a Marek (ve slipech;)


Holky na ferratě


Dolomitské věže a jehly


Torre Venezia, nákres cesty Andrich-Faé


Celá grupa na železné cestě


Teorre Venezia z dálky


Úvodní část ferraty Alleghesi na Civettu


Lezení v koutu na Torre Veneziu


Pohled dolů na spodní terasu v cestě Andrich-Faé


Naše selfigzichty na vrcholu


Účastníci zájezdu:
Rora, Jola, Marek a Markéta Przeczkovi

Výstupy:
Torre Venezia, skupina Civetta, JZ stěna, cesta Andrich-Faé, TD, 5+/VI-,
cca 10-11 délek, cca 14 h vč. sestupu
Popis 1           Popis 2

Ferraty a turistika:
Monte Civetta 3220, Via Ferrata Alleghesi, 900 m
ferraty v oblasti Averau a Nuvolau
výstup na Lago di Coldai pod SZ stěnou Civetty
výstup na Rifugio Tissi pod SZ stěnou Civetty
ferrata pod Monte Mulaz
VHT v oblasti Vegnetta
ferrata Brigada Tridentita