Jarní slunce na andezitu
9. - 11. 5. 2014

Bax
Koch family

V minulosti patřily zájezdy na Vtáka ke každoroční stálici v programu činnosti našeho spolku a zaplnit o některém z jarních nebo podzimních víkendů místa v autobuse směr Bystričianská dolina nepředstavovalo žádný problém.

Časy se mění. Letos přijíždí na známé táborisko pouze po střechu naložená Felka a vedle tří již stojících útočišť z Liptovského Mikuláše vyrůstají další dvě.

Vypadá to, že zatím plány zničit tento nádherný kout Slovenska vzaly za své, a pod skalama je docela rušno. Zájezd Bratislavčanů s početnou skupinou začátečníků, zejména něžného pohlaví, pocit nastupivšího jara ještě znásobuje :-)

Přestože válná část cest končí uprostřed stěny, pokaždé se snažím alespoň jedenkrát dostat se až na temeno Hrádku. Naposledy to bylu Diretkou, takže letos padá volba na Stareckou. Bax v 2. délce provádí úhybný manévr, čímž sice o něco snižuje obtížnost, zato musí o to více pobrat morálu. Výstupová kolmá širočina je však opravdu kouzelná.

Ať už na jaře nebo na podzim se z vrcholu nikdy nemohu pohledu do údolí nabažit...

Topvar na Chatě pod Končitou je zasloužený, vatra hřeje hluboko do noci. V neděli počasí dovolí už jen jednu cestu, hold stany bude třeba doma posušit a odpoledne za houstnoucího deště stoupáme do Fačkovského sedla. Už se těším na podzimní barvy.

Roman