Skalní muž

"Sámo, to je startovní pivo, to bys měl vypít před první cestou!" gloglgoglgoglo "Fuj, v devět ráno nešmakuje!"

Ano, někteří se již asi dovtípili, že v následujících řádcích bude zmínka o sportovním klání, ve kterém se soutěží v pití piva, lezení a pití piva.

Leze se na povětšinou ne moc profláknutých věžích Hruboskalska, které mnozí účastníci musí několik dnů před zahájením klání hledat, aby si vymysleli správnou strategii postupu. Titul Skalní Muž/Žena totiž získají ti, jež zvládnou za dvanáct hodin "vysoutěžit" alespoň třicet bodů (dvojice žena/žena dvacet bodů).

Jakým způsobem je možno body získat? Buďto chlastem neb za jedno vypité pivo je půl bodu a nebo lezením, za vylezenou cestu je bod jeden. Nejobvyklejší je kombinace těchto dvou povolených způsobů, která má přísné omezení směrnicí Evropské Unie o bezpečnosti lezení v průběhu lezeckých klání na Hruboskalsku, kdy povinné je jedno pivo startovní a posléze je v průběhu lezení povoleno vypít další čtyři, aby si účastníci mohli udržovat hladinku a nenechali se odradit například právě vylomeným chytem.

Pokud se dvojice rozhodne ukončit sběr bodů za lezení, uchýlí se do předem určené hospůdky, kde ve sbírání pivobodů pokračuje až do vypršení časového limitu nebo do prvního orálního vyměšování. Další piva si pak účastníci mohou dopřát mimo soutěž, jen tak na "vyklusání". Tolik o soutěži, jak si vedl Tatuš a Sámo?

Pár dní před startem to nevypadalo moc pozitivně. Tatuš vypadal, že na něj jde smrt (říkal jí Kikiris) a ze Sáma to padalo durch (tzv. Durchfall).

Nenechali se odradit a v sobotu ráno se spolu s dalšími jedenatřiceti dvojicemi postavili na start, kde se úderem deváté chopili startovního piva. Cílem bylo vylézt alespoň třicet cest a vypít piva dle chuti. Na některé cesty se stály fronty, o některé z důvodu délky, obtížnosti nebo přílišné dekadence moc dvojic nezavadilo.

S ubývajícím časem do konce, ubývaly i síly na lezení a padaly tak výroky typu: "To už je rychlejší vypít pivo než vylízt Mačku na Kočku.", a tak se Sámo za šera vypinožil na poslední, třicátou šestou věžku, po jejímž slanění nastal úprk směr Valdštejn. V době příchodu zbývalo třičtvrtě hodiny do konce soutěže.

Každý si dal pět piv na "chuť" a bylo po všem (teda málem bylo vše zevnitř venku). Výsledkem bylo překvapivé páté místo, blažený pocit sounáležitosti s ostatními "lezci, opilci" a následná dvoudenní opice.

Savana!
Sámo & Tatuš

Výsledky