Mistrovství Polska dětí a mládeže v boulderingu
29.8.2014

Poslední srpnovou sobotu se v polském Jaworznu konaly boulderingové závody mistrovského formátu. Z našeho oddílu jsme uspořádali výpravu o dvou autech, závodníků nás bylo 6 napříč všemi kategoriemi. V Jaworznu jsme malinko bloudili, ale na to už jsme zvyklí. Překvapilo nás, jaká aréna byla postavena na krásném náměstí. Přímo v centru, skvělé profily, neznámé chyty a struktury, mnoho výborným polských soupeřů, vše slibovalo zajímavé klání.

Oproti avizovaným 10 kvalifikačním boulderům jich nakonec pořadatelé připravili 12, a to bylo dobře. Všichni si tak mohli skvěle zalézt. Byly to několikakrokové problémy, velmi zajímavé, na jednom se dokonce topovalo hlavou dolů. Někteří naši byli na takových závodech vůbec prvně, ale rozhodně se svými výkony nedělali ostudu. Marek Gincel byl v kategorii s ostřílenými polskými kluky, kteří mají zkušenosti jak s mezinárodními soutěžemi, tak s lezením těžkých cest na skalách. Marek leze teprve několik měsíců, ale bylo vidět, že základy pro to, aby se stal výborným lezcem - talent, sílu a chuť makat - má.

Bojoval a vyneslo mu to ( ? ) příčku. Podobně je na tom Kristýnka Ticháčková, které leze rovněž krátce a stejně jako Marek či Maki má i výrazný výškový deficit. Pokusovala vytrvale a vylezla na 9. místo. Pro oba to byly cenné zkušenosti. Dája Žalská trénuje déle a má ve své sbírce pár drahých kovů. Zde se utkala s nejlepšími polskými závodnicemi, navíc o rok staršími a o hlavu většími. Bylo vidět, že o prázdninách nelenošila. Lezla skvěle a skončila osmá. Do finále postoupili Maki Janošová, Ela a Adam Adamovští.

I ve finále bylo postaveno více cest, než mělo podle propozic být. Tohle tam ale nikdo neřešil, naopak to vypadalo, že děti jsou rády, že si pořádně dají do těla, a rodiče a přihlížející ocenili, že je na co se dívat. 6 problémů bylo vskutku parádičkou stavěčů. Byly tam dlouhatánské skoky pro odvážné, baletní kroky na špičkách, chytračinky na vymýšlení , těžká práce s rovnováhou i problémy, kde rozhodovala hlavně hrubá síla. Některé kroky a skoky byly pro naši Maki příliš dlouhé, i tak se jí podařilo vylézt si na bronzovou příčku.

Adam topoval 5 z šesti boulderů, šestý ne a ne, přestože to zkoušel snad stokrát. Další chlapec v pořadí však přelezl jen 3 problémy, takže Adam zvítězil a stal se mistrem Polska. Svůj první mistrovský titul získala i jeho ségra Eliška, která jako jediná ze všech závodníků (i z kluků) topovala všechny bouldery prvním pokusem. Byla šťastná jako blecha a při slavnostním vyhlašování, které probíhalo už za tmy při umělém osvětlení (atmosféra byla výborná!), se křenila od ucha k uchu a radostně si to užívala.

Den v příjemném prostředí utekl jako voda, kterou se nejen naši závodníci celý den bavili na náměstí. Sbalili jsme hromady věcí, nastrkali všechno a všechny do vozů a hurá domů.

Petra Adamovská