Tendon U14 Olomouc
18.1.2014

Konečně nám začal závodní rok 2014. Oproti loňsku se mnohé změnilo. Už se nemůžeme účastnit závodu Českého poháru, který byl omezen jen na kategorii junioři, A, B. Regionální Tendon Cup přejmenovali na Tendon U14. Upraven byl i počet závodů a místa konání. Místo šesti je letos závodů deset. Nevýhodou je přesun závodů na menší lezecké stěny. Naopak díky absenci starších kategorií organizátoři slibují více kvalifikačních cest.

Vyrazili jsme tedy do Olomouce na první kolo závodů. Trio děvčat Eliška, Dája a Kristýnka je doplněno o Adama a Lukáše. Závodníci se statečně poprali s kvalifikacemi, všechny tři odlezli s vidinou postupu do vysněného finále. Postoupit mezi osm nejlepších ve své kategorii se podařilo třem lezcům. Finále bylo náročné, avšak s bonusem úžasné sportovní atmosféry, která lezce vyburcovala k těm nejlepším výkonům.

Organizátoři zvolili netradiční, ale jak se ihned ukázalo, výborný způsob, jak vytvořit každému lezci podmínky pro co nejlepší výkon. Finále probíhalo tak, že na stěně byl vždy jen jeden závodník, tudíž celá tělocvična fandila jen jemu. Dobrý nápad, který vybičoval i naše závodníky ke skvělým výsledkům. Elišce se vstup do nové lezecké sezony povedl náramně. Nebylo to vůbec snadné. Hanka a Anna Marie jí celou dobu šlapaly na paty. Finálová cesta Eli sedla a zaslouženě obsadila první místo. Dája bojovala o každý chyt a lezla, co jí síly stačily.

Z osmnácti závodnic se umístila na krásném sedmém místě a určitě nabrala mnoho zkušeností do dalších závodů. Ve finále kategorie U10 se statečně pral se svými soupeři i Adámek. I přes menší zdravotní handicap zaslouženě obsadil třetí medailové místo.

Pro dva naše závodníky byly tyto "velké" závody premiérou. Nevedli si vůbec špatně. Lukáš (kat. U12) bojoval jako lev, ale bohužel mu finále uniklo těsně o jednu příčku. Kategorie U14, kde se Kristýnka snažila uplatnit své dovednosti nasbírané na domácí lezecké stěně, byla nabitá ostřílenými lezkyněmi.

Neměla to vůbec jednoduché, protože závodní zkušenosti teprve začíná sbírat. Kvalifikační cesty si přesto moc užívala a pozorně sledovala své soupeřky. Nakonec obsadila devatenácté místo. Všichni členové týmu si zaslouží velkou pochvalu za úžasný přístup a dosažené výsledky.

Markétka se cestou ze soustředění stavila pogratulovat ostatním závodníkům a při té příležitosti jí byl předán pohár za 3. místo v Českém poháru mládeže v lezení na rychlost 2013.

Tomáš Adamovský