Kalymnos
9.-16.4.2014

Karviňáci:
Ferko Badík
Palo Mikuš
Tomáš Králik
Roman Koch

Třinecká grupa:
David Sliž
Lech Nieslanik
Bogdan Piszkiewicz
Ján Groš

"Komárovití (Culicidae) je čeleď dvoukřídlého hmyzu, jejíž zástupci jsou běžně označováni jako komáři. Samičky sají krev teplokrevných živočichů. Za noc dokáží urazit až 10 km a mohou létat až 4 hodiny bez přestávky rychlostí 1-2 km/h. Komár v letu vydává hvízdavý tón, způsobený chvěním křídel a také hlasivek, které jsou napjaté v hrudních průduších" - tolik Ottův slovník naučný.

Hluboká noc, na ostrově už ani kozy nemečí a já vztekle kolem sebe mávám a uvažuji, s jakou pravděpodobností se mi vytrvalé útoky dotěrného hmyzu podaří zastavit. Chvilka klidu, načež se otravné bzzzz ozývá dokonce ve stereu. Nic naplat, je třeba opustit pelech, rozsvítit a společně s Baxem tu krvežíznivou letku vyvraždit. Obdobným nočním zážitkům se postupně nevyhnou i ostatní nájemníci čtyřpokojového studia, které jsme si v Massouri pronajali po asi tříhodinovém letu z Krakova na Kos a 40 minut trvající plavbě na Kalymnos.

Jednalo se však o jedinou nepodstatnou "kaňku" na našem týdenním výletě do jedné z nejvýznamnějších a nejhezčích skalních oblastí, jaké jsem kdy navštívil. Z nabídky nejnovějšího průvodce si můžeme vybírat z více než 1700 cest rozmístěných v 64 lezeckých sektorech Kalymnosu a sousedního Telendosu. A nové stále přibývají…

První tři dny lezeme v sektorech nad Massouri, ke kterým se proplétáme nenápadnou stezkou mezi bodláky a kozími bobky. Charakter cest je různorodý - od nakloněných ploten v šedém vápenci, přes kolmice protkané tufama, stalaktitama a mushroomy, které nás dostávají do pověstné třetí dimenze až po obří převisy v Grande Grotta, ve které se nám zamotá palice.

Dva dny trávíme na sousedním Telendosu, kam se za 2 éčka dostanete během desetiminutové plavby. Bax s Jankem a Duno s Bodziem vybíhají multi-pitch linii Wild Country (6a+, 260m) na jižní straně ostrova, ostatní pak lezeme v oblasti 3 Caves, která je sice trochu z ruky, ale za to je ten den pouze naše a Irox, kam to ze vzdálenějšího přístaviště (za 5 éček) máme do skal 5 minut.

Třešničkou na dortu je pak návštěva Ghost Kitchen - jednoho z nejpopulárnějších sektorů na ostrově, kde se na vlastní oči můžeme přesvědčit, jakou nabídku nám "duchové naservírovali". Na cesty bizarních 3D struktur jako Remember Wadi Rum nebo Dafni si jen tak nešáhnete… Oblast je vzdálená asi 10 km od Massouri, a tak si pro její návštěvu půjčujeme skutříky, na kterých Ferko s Palkem stráví podstatnou část dne a projedou ostrov křížem krážem.

Unavení srkáme víno na verandě, koukáme na slunko schovávající se kdesi za obzor v Egejském moři. Ani se nám nechce věřit, že to je poslední večer a shodujeme se na tom, že to celé nějak rychle uteklo. Nejen samotné lezení, ale i příjemní lidé kolem, nádherné prostředí a pohodová atmosféra budou určitě lákat k návratům. Více, třeba jak nám Bax nechtěl zajít pro víno :-), někdy někde u piva.

Roman