Jak jsem jel z Jury
vlakem domů

27.6.-2.7.2014

Nebudu ale předbíhat a vezmu to hezky od začátku.

Letošní zima a jaro mému tréninku z pracovních důvodů moc nepřála a tak jsem lezeckou sezonu zahájil až v květnu. Příprava nezačala vůbec špatně a tak jak se blížilo léto, motivace rostla. Jako již tradičně pro první červencový týden byla tedy Frankenjura jasnou volbou. Osvědčená partička vše umocnila a už zbylo jen nakoupit něco málo piva na cestu; ono totiž dehydratace je sviňa.

Den první
Vzhledem k dlouhé cestě a neprospané noci plán byl jasný "rozlez". První oblast Soranger Wand nás moc nenadchla a tak po doslova "pár" cestách přejíždíme na Tüchersfelder Wand. Nádherná kompaktní skála s poměrně dlouhýma linkama nám nedá odolat a natěšení se pouštíme do první hvězdičkové cesty Durchzug 8/8+; nádhera, chrochtačka a parádní lezení.

Cestu můžu doporučit, jedna z těch hezčích osmiček v Juře. Vzhledem k tomu, že jsme byli ve trojku, tak frekvenci lezení bych přirovnal ke "šnečí rallye", a tak že se není čemu divit, když nás od stěny vyhnal déšť a to jsme vylezli jen jednu cestu. Nastal tedy čas kempování, večeře a dodržování pitného režimu viz. foto.

Den druhý
Ráno se probouzíme do mlhy a deště a tak rada starších musí vybrat tu správnou lezeckou oblast. Vybráno! Heldwand, malá stěnka s někola cestami, kde se dá lézt i za vytrvalého deště. Vynikající volba jak se proplácat deštivou neděli; úkol splněn.

Den třetí
Restday! Pohoda, pivko, pétanque …

Den čtvrtý
Konečně dobré podmínky, neprší, poměrně chladno… přesně to na co jsme čekali! Začínáme na Heldwandu, kde nám z neděle zbyly nějaké resty. Plán byl jasný: shodit rozvěšené pytle a rychle se přesunout do nějakého pořádného sektoru … jo plány jsou jedna věc a realita umí někdy být pěkně krutá … Při rozvěšování expresek do druhé cesty mi podjíždí chyt … nepustil jsem … ale prst pustil … Diagnóza: natržené kloubní poutko. Je mi jasné, že tímto pro mě lezení v Juře končí.

Den pátý
Tak a konečně se s Vámi můžu podělit o to, jak se cestuje z Jury vlakem. A jaké to tedy je? Překvapivě v pohodě… Cesta Neuhaus an der Pegnitz - Ostrava Svinov se dá zvládnout za cca 7 hodin a nějakých 1.200 - 1.300 Kč (jednosměrně), což v celku není zas tak špatné, ale stejně upřednostňuji auto a české dálnice :-)

Přemo