Majstrovstvá SR v lezení detí a mládeže
2.8.2014

Když už jedem takovou dálku, pojali jsme to jako minisoustředění. V pátek v čas našeho příjezdu "místní" borci světové úrovně Tomáš Mrázek a Ďuro Repčík ještě makají na stavění cest, ladí, zkoušejí, tak zůstáváme na stěně, ať nasajeme atmosféru závodního prostředí.

Sobota ráno, sjeli se závodníci ze Slovenska, Čech, Moravy i Maďarska, spousta známých, kamarádů, příjemná atmosféra, jak je na závodech kde se sejde hromada dětí z různých zemí obvyklé, vzájemné hecování, fandění, slzy, pády, úsměvy, radost… 3 kvalifikační cesty pro každou kategorii, prý trošku těžké, no, trošku víc, ale co je to "těžké"(?), jsme na velkém mezinárodním mistráku, tož zatnout zuby a makat, chlapci a děvčata;)

Hodinka, dvě mezi kvalifikací a finálovými boji byla pro děti vyplněna příjemnými bouldrovými "závody", nic se nepočítalo, vůbec nešlo o žádná pořadí, žádné postupy, žádné součty bodů, prostě topuješ - tumáš lízátko, pohodička. A bouldery to byly pěkné, lehké i těžší, bylo vidět, že si stavěči s cestami opravdu vyhráli.

Většina našich postupuje do finále, a to jsou teprv cestičky, tam se láme chleba, mágo sněží po celé hale, unavené prsty se rozevírají, nikdo nekončí jen tak zadarmo… Maki Janošová (U12) vybojovala celkové 4. místo, velmi dobře! Adam Adamovská v kategorii U10 bronz, stejně jako jeho sestra Eliška (U14), ve stejné kategorii Dája Žalská 8. a Mariánka Janošová (U10) velmi pěkné dělené 7.8. místo.

Bleskové vyhlášení, rozdání pohárů, parádních diplomů i cen, chvilka slávy pro malé lezce a lezkyně a den by měl končit, závodníci se s rodiči zase rozjeli zpět domů. My zůstáváme, havířovské děti blázní na bouldrovce, těch pár cest bylo pro ně hoooodně málo… Snažíme se je šetřit - zítra nás čeká soustředění ve skalách, ale nelze je odtrhout od chytů, z lajny, prostě hodně dobrá kondiční příprava.

Neděle, vyrážíme brzy do blízké oblasti Pajštún, pěkné místo, půlhodinová tůrka lesem a přicházíme ke zřícenině hradu, na jejíchž "základech" lezeme. Příjemné, děti trénují na prvním i na druhém, cesty lehčí i těžké, kolem poledne dáváme za pravdu Marcelovi, který nás (neděle…) vytáhl ze spacáků asi o 3 hodiny dříve než je obvyklé - protože to začíná vypadat na solidní bouřku.

A taky že ano, jsme rádi i za těch pár cest, pokoušíme počasí do poslední chvíle a odměnou nám je promočení do poslední nitky…naštěstí až cestou k autu, no, děti mají další zážitek. Odpoledne po návratu na stěnu padá rozhodnutí zůstat až do pondělí, a právě v pondělí naplno potrénovat v hale. Takže znovu trošku bojujeme s na lezení namlsanými dětmi a šetříme je na zítřek. A znovu jsme bez šance - zase bouldrují jako o život.

Pondělí. Drsný tréninkový den. Na stěně jsme už v 10 ráno, děti lezou co se dá i nedá, své kvalifikační cesty ze soboty, pokusují finálovky, i spousty dalších místních cest, mezitím odskakujeme jen na chvilky balit, vařit, jíst, v 8 večer má každý přes 10 těžkých cest, skládáme do auta bágly i děti, loučíme se s přáteli, těmi neskutečnými lidmi na K2 a vyrážíme k domovu. Hodně dobrý lezecký víkend!

Kompletní oficiální výsledky

Daniela Žálská