Tatry 2013 - seznámení dětí a mládeže s lezením v horách

Děti a mládež z HO TJ Baník Karviná zatoužily poznat další dimenzi horolezectví. Podstatou projektu bylo seznámit děti s bezpečným pohybem v horském prostředí, používáním jistících prostředků a základy ochrany přírody.

Akce "Tatry 2013 seznámení dětí a mládeže s lezením v horách" se uskutečnila v termínu 6.-8.9.2013. Plánování vhodné lokality a vhodných cest proběhlo v květnu. Byla vybrána a rezervována Chata pri Zelenom plese na první víkend po prázdninách. Volba se ukázala správnou, perfektní zázemí, vstřícný personál a vynikající počasí bylo předpokladem pro zdárný průběh. Všichni si uvědomovali náročnost a zodpovědnost.

Instruktory a zkušené horolezce doplnili také rodiče dětí a mládeže. Teoretická i praktická průprava na náš vrchol horolezecké sezóny probíhala (také díky brožůrce dodané HUDY sportem) na cvičných stěnách a skalách v ČR, Polsku, Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku, Itálii.

Připravenost a odolnost účastníků prověřil již páteční příjezd pěti auty do Vysokých Tater a pro většinu večerní až noční přesun (2,5-3 hod.) na chatu. Ranní nástup, seznámení, rozdělení do družstev, předání reklamních předmětů a první oficielní foto jsme stihli do osmé hodiny. Následoval přesun pod skály a samotné lezení.

Čtyři vrcholová družstva splnila své cíle a zdolali vrcholy - Východná Žeruchova veža, cesty "Cesta cez knihu (V)" a "Klíma a Linhart (V)", Jastrabia veža cesta "Hrebeňom (II-III)" a Jahňačí štít (Ch). Všichni se stihli vrátit před setměním. V neděli se opět stávalo před šestou hodinou. Program se přizpůsobil náročnosti očekávaného návratu na parkoviště a domů. Většina účastníků vyrazila na turistiku, další skupina na zajištěné sportovní cesty poblíž Zeleného plesa a zbylí členové lezli na "Kozia kôpka" cestu "Kútom (VI)".

V průběhu celé akce instruktoři upozorňovali také na specifika lezení v horách a chování s ohledem na pohyb v TANAPu. Vytýčené cíle byly splněny a výprava se vrátila do svých domovů. Ukázalo se, že občas zatracovaná "překližková mládež" může v doprovodu zkušených horolezců v horách načerpat inspiraci, sílu a chuť k další horolezecké činnosti. V našem případě k tomu pomohlo i výborné počasí a příjemný kolektiv. Došlo i na sliby, že toto není poslední společné lezení. Až nastane vhodná doba, vytáhnou mladí lezci nějakou pěknou cestu svým zkušenějším kolegům.

Marcel Janoš
Autoři fotografií: Marcel Janoš, Roman Smiga, Roman Raszka, Pavlína Kochová

Odkazy:

Chata pri Zelenom plese
Klíma a Linhart (V)
Cesta cez knihu (V)
Kútom (VI)

Děkujeme za podporu ČHS, HUDY sportu a Městskému úřadu Karviná.