Soustředění v Rzędkowicích

V termínu 8.-12. května naše malá parta, tvořená Adamovskými, Janošovými a Žalskými vyrazila na skály. Tentokrát do polských Rzędkowic, kde se nám minulý rok strašně líbilo. Cesta jako obvykle - v autě jsme strávili snad tolik hodin jako kilometrů :) Ale našli jsme to.

Bydleli jsme v hezkém místě "Domek pod skalkami", kde nás ubytovala moc hodná paní. Dům vypadal velmi zvláštně, skoro na každém trámu odsedka, borhák nebo kus lana - hned bylo poznat, že domácí jsou taky lezci. Také měli moc hezkého pejska, který sice trošku smrděl, ale nám to moc nevadilo - smrděli jsme totiž taky. Za soustředění vznikla spousta vtipných hlášek Mariánky, Elišky nebo Ondry - používáme stále :)

Přímo před barákem nám rodiče natáhli mezi stromy balknu, vlastně lajnu, na které jsme si za 4 dny taky pěkně užili. Skály krásné. Marcel jako správný séf výpravy měl k dispozici spoustu průvodců, takže bylo pořád z čeho vybírat.

První den: Turnia Kurzantów + Turnia Lechwora, první seznámení se skalami a krásné lezení do pozdního odpoledne, zajímavá večeře v místí restauraci.

Druhý den: Zegarowa - to už jsme trošku věděli o čem to je, a vylezli jsme, co se dalo (i nedalo).

Třetí den: Apteka - přelezli jsme spoustu cest v celé jižní stěně, v lese stínek a super zábava v bunkru z větví, zase natažená lajna, takže sportu dost a dost.

Čtvrtý den: Ráno vypadlo počasí trošku divně a taky jsme už byli i drobet unavení, takže relax, návštěva horolezeckého obchodu, procházka na skály, bazén a sauna v Zawiercze. Poznatek z nelezecké vycházky do skal č. 1: Místní borci lezou i když prší. Poznatek č.2: S komentováním právě lezené cesty se zrovna nemažou :) Poznatek č. 3: Jsou to úplně pohodoví lidi.

Pátý den: Už trošku v dešti miniprocházka na Okiennik Wielki, cesta domů a cestou zastávka ve městě Bytom na umělé stěně, parádní lezení do posledních sil co nám po těch 5 dnech zbývaly. Poznatek z cesty domů: trasa Havířov Rzędkowice nemusí trvat 4 hodiny.

Neskutečně krásné počasí drželo celé první 3 dny, trošku se pokazilo až v sobotu, ale to nám vůbec nevadilo. Tahali jsme a cvakali cesty na prvním, na druhém, jistili, slaňovali, zakládali horní jištění atd., prostě skoro všechno co k lezení po skalkách patří. Paráda! A na příště už má s námi Marcel plány i na vícedélky :)

Eliška Adamovská a Dája Žalská