Podzimní lezecké klání
CupON SmíchOFF
7.10.2012

Minulý týden jsem si všiml, že v lezeckém centru TendON SmichOFF pořádají zajímavé závody nejen pro dospělé. Kvalifikace spočívala ve dvouhodinovém lezení toprope dvojic (CupON).

To mne uchvátilo a začal jsem hledat sparingpartnera pro Maki. … a nakonec našel Haničku Š. z Prostějova. Holky vylezly celkem 33 15-ti metrových cest a tím obě postoupily do semifinále. Tady začaly boje jednotlivců. Traverz na čas, slackline a 3 boldery, jako vyplnění polední přestávky se počítaly do celkových výsledků. Musím dodat, že jsme na prezentaci dorazili dost brzy, takže holky se ještě hodinu rozlézaly. Semifinálovou cestu topli jenom 2 závodníci v nejmladší kategorii. Chudákovi Haničce se smekla ruka hodně nízko nad zemí.

Do finále postupovalo 5 závodníků z každé kategorie (6 nejmladších). Lezlo se stylem FLASH a nejmladší měli zapnuté 3 presa. No a to nejlepší na konec na začátek. Nejmladší kluk postupující z děleného 5. místa lezl neskutečně krásně, překonal několik klíčových míst a nasadil laťku velmi vysoko. Pak se pár závodníků pěkně potrápilo s nástrahami převislé cesty. Ke svému finálovému pokusu n astoupila sestra zmíněného hocha. Bylo vidět, že sourozenecká rivalita nedovolí žádný chybný krok. Dolezla do stejného místa, ale měla výhodu topu ze semifinále.

Maki nastupovala rozvážně, po bezproblémovém přelezení úvodního převisu byl znatelný rozdíl v technice cvakání. Soupeři měli vytříbenou techniku. Nicméně svou urputností a za silného povzbuzování se prokousala (podávaní lana zuby) do stejného místa. Tam se pokoušela o v tu chvíli nemožné. Nedovedu si představit ty bandasky po 4 hodinovém lezení v neskutečně zajímavém lezeckém centru.

Po finálovce následoval klasický pláč, že nevylezla až nahoru. Nechtěla sledovat ani marný boj straších soupeřů. Jakýkoli pohled do finálové cesty vyvolával další pláč. Následovalo překvapení ve formě vyhlášení na 1. místě v kategorii. Následovalo další překvapení: vyhlášení celkově nejlepšího závodníka. Teď spí Maki už třetí noc s novým fialovým miláčkem (BEAL Joker 9.1) v posteli.

Marcel Janoš